LANCIA Beta Coupe 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1973–1984
113
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |