LANCIA Beta Coupe 2.0L 5MT FWD (122 HP)
1973–1984
120
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |