LANCIA Beta Montecarlo 2.0L 5MT (120 HP)
1974–1979
118
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |