LANCIA Beta Spider 1.6L 5MT FWD (100 HP)
1973–1982
99
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |