LANCIA Beta Spider 1.8L 5MT FWD (120 HP)
1973–1982
118
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1756cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |