LANCIA Beta Spider 2.0L 3AT FWD (83 HP)
1973–1982
83
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.9kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |