LANCIA Beta 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1975–1982
114
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |