LANCIA Delta HPE 1.6L 5MT FWD (103 HP)
1995–1998
102
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1581cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |