LANCIA Delta 1.8L Di Turbo-Jet 6AT (200 HP)
2008–2013
197
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1742cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |