LANCIA Delta 1.9L MultiJet 6MT (190 HP)
2008–2013
187
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.5kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |