LANCIA Delta 2.0L 5MT FWD (139 HP)
1993–1998
137
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |