LANCIA Flaminia Coupe 2.5L V6 4AT (129 HP)
1958–1967
127
bhp
Power
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2458cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2870mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |