LANCIA Flaminia Sedan 2.8
1963–1970
127
bhp
Power
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2775cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 229Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1247kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 - R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |