LANCIA Flavia Convertible 1.5
1960–1967
90
bhp
Power
90
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1346mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |