LANCIA Flavia Sedan 1.5
1960–1963
76
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |