LANCIA Flavia Sedan 2.0L 4MT (134 HP)
1967–1970
131
bhp
Power
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1359mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1190kg |