LANCIA Flavia Sedan 2.0L 4MT (144 HP)
1967–1970
142
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1359mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2649mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discc |
| Rear Brakes | Discs |