LANCIA Flavia 2.4 6AT (175 HP)
2013–2015
173
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |