LANCIA Gamma Coupe 2.5L 5MT FWD (141 HP)
1976–1980
139
bhp
Power
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2484cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1290kg |