LANCIA Gamma 2.0L 5MT (117 HP)
1976–1980
115
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |