LANCIA Gamma 2.5L 5MT (142 HP)
1976–1980
139
bhp
Power
119
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2484cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1336kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |