LANCIA Kappa SW 2.0L 5MT FWD (155 HP)
1996–2000
153
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1489kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |