LANCIA Kappa SW 2.4L Turbo 5MT FWD (124 HP)
1996–2000
122
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1529kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |