LANCIA Kappa SW 3.0L V6 4AT FWD (204 HP)
1996–2000
201
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |