LANCIA Kappa 2.0L 5MT FWD (146 HP)
1995–2000
143
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1424kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |