LANCIA Kappa 3.0L V6 5MT FWD (206 HP)
1995–2000
202
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1467kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |