LANCIA Lambda 2.1L 3MT (49 HP)
1922–1931
50
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2119cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 3419mm |
| Kerb Weight | 800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 14 X 50 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |