LANCIA Lambda 2.4L 4MT (59 HP)
1922–1931
59
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2370cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 3419mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 14 X 50 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |