LANCIA Lancia Delta 1.3L 4MT (75 HP)
1979–
74
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |