LANCIA Lancia Thema 3.6L V6 8AT RWD (286 HP)
2011–
282
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5065mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1876kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 Or 245/45 Zr20 |
| Front Brakes | 345 X 28 Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 320 X 22 Ventilated Discs |