LANCIA Lybra Sedan 1.6L 5MT FWD (103 HP)
1999–2005
102
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1581cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |