LANCIA Lybra Sedan 2.0L 5MT FWD (154 HP)
1999–2005
152
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |