LANCIA Musa 1.6L Multijet 5MT FWD (120 HP)
2003–2012
118
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3985mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 88T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |