LANCIA Phedra 2.0L 4AT FWD (136 HP)
2002–2010
134
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 2824mm |
| Width | 4729mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |