LANCIA Phedra 2.0L JTD 5MT FWD (110 HP)
2002–2010
106
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 2824mm |
| Width | 4729mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |