LANCIA Prisma 1.3L 5MT FWD (77 HP)
1983–1990
76
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |