LANCIA Prisma 1.6L 5MT FWD (105 HP)
1983–1990
103
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |