LANCIA Stratos 2.4
1973–1975
186
bhp
Power
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2419cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3708mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2179mm |
| Kerb Weight | 980kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |