LANCIA Thema 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1992–1995
114
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1201kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |