LANCIA Thema 2.0L 5MT FWD (120 HP)
1984–1988
118
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |