LANCIA Thema 2.0L Turbo 5MT FWD (166 HP)
1984–1988
164
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |