LANCIA Thema 2.0L Turbo 5MT FWD (180 HP)
1988–1992
177
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |