LANCIA Thema 2.4L Turbo D 5MT FWD (101 HP)
1984–1988
99
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2445cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |