LANCIA Thema 2.8L V6 5MT FWD (150 HP)
1988–1992
148
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |