LANCIA Thema 2.9L V8 5MT FWD (215 HP)
1984–1988
212
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2947cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |