LANCIA Thesis 2.4L 6MT FWD (170 HP)
2001–2009
168
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2446cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 217km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |