LANCIA Thesis 2.4L JTD 6MT FWD (150 HP)
2001–2009
148
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |