LANCIA Thesis 2.4L Multijet 5AT FWD (185 HP)
2001–2009
182
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |