LANCIA Thesis 2.4L Multijet 6MT FWD (170 HP)
2001–2009
168
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |