LANCIA Thesis 3.0L V6 5AT FWD (215 HP)
2001–2009
212
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 263Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 234km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |